Kaynakhane

Kaynakhane

Lazer kesim işlemi yapıldıktan sonra özel talep üzerine projenin tamamlanması kaynak aşaması ile son bulur. Kaynak işlemi farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Bazı kaynak uygulamaları taşınabilir cihazlar yardımı ile yapılırken bazı kaynak uygulamaları da üretim sahasında yapılabilmektedir.

Kaynak uygulaması ısı ve basıncın etkisi ile üretilen malzemenin birleştirilmesi işlemidir. Kullanım alanı oldukça yaygındır. Farklı malzemelerin (metal, çelik vb.) kaynak uygulamalarını yapmak mümkündür. Bu noktada kaynak uygulaması yapılırken malzemelerin aynı boyutta ve aynı malzemeden olma şartı yoktur. Farklı malzemeler kaynak uygulaması ile birbirine tutturulabilir.

Dikkat edilmesi gereken tek nokta malzemelerin erime noktalarının birbirine yakın olmasıdır. Çünkü kaynak aslında eritme yoluyla birleştirme işlemidir ve bu noktada birbirine kaynak yapılacak ürünlerin erime derecesi eşit ya da birbirine yakın olmalıdır.

Eğer sizde lazer kesim ve kaynak işleri ile tamamlanacak projelere sahipseniz tek yapmanız gereken Aktif Lazer ile iletişime geçmektir.

 • Kaynak Uygulama Çeşitleri Nelerdir?

Genel olarak metal ve termoplastik malzemelerin birbirine eritme yolu ile tutturulması işlemine kaynak denir. Kullanılan malzemeye bağlı olarak yapılan kaynak çeşitleri de oldukça fazladır. Özellikle üretim yani imalat sanayinde kaynak uygulamaları sıklıkla yapılır. Özellikle lazer kesim uygulaması yapıldıktan sonra en çok tercih edilen birleştirme yöntemidir.

Kaynak çeşitlerinin birbirinden farklı olmasının en önemli sebebi kaynak yapılacak olan malzemelerin erime noktasının birbirinden farklı olmasıdır. Bizler imalat sanayinde kullandığımız kaynak çeşitlerini sizler için aşağıda açıklıyor olacağız.

Gazaltı kaynağı, argon kaynağı, punta kaynağı olmak üzere Aktif Lazzer bünyesinde farklı kaynaklama işlemleri bulunmaktadır.

 1. Gazaltı Kaynağı

En çok kullanılan kaynaklama yöntemlerinden biridir. Bu yönteme gazaltı kaynağı denmesinin sebebi kaynak uygualaması esnasında kaynak yapılacak olan alanın gazlar ile korunarak havadan veya dış kaynaklardan etkilenmesini önlemektir. Gazaltı kaynağı yapılırken MIG( Metal Inert Gas) ve MAG(Metal Active Gas) yöntemleri kullanılır.

MIG( Metal Inert Gas): Asal gazlar (Helyum ve Argon) kullanılarak yapılan kaynak yöntemidir. Çelik uygulamalarında tercih edilmez.

MAG(Metal Active Gas): CO2 ve karışım gazlar kullanılarak yapılan kaynak yöntemidir. Çelik ve alaşım malzemelerin kaynak işlemlerinde kullanılır.

 1. Argon Kaynağı

TIG(Tugngsten Inert Gas) yöntemi olarak bilinen bir kaynak yöntemidir. TIG kaynak olarak bilinen bu yöntem erime derecesi yüksek olan metalleri birleştirmede kullanılır. Genellikle çok sert metaller üzerinde (çelik, krom, nikel) uygulanan bir kaynak yöntemidir. Seri ve hızlı bir kaynak yöntemidir.

TIG kaynağı yapılırken argon gazı kullanılır ve bu da koruyucu olarak malzemenin tepkimeye girmesini önler.

Paslanmaz çelik, alüminyum ve nikel alaşımlarda kolaylıkla kullanılabilir. Kalite standartlarının yüksek olmasını istediğiniz projelerde argon kaynağı uygulamasını tercih edebilirsiniz.

 1. Punta Kaynağı

İki metalin dolgu malzemesi gerekmeksizin (lehim ya da kaynak çubuğu) birbirine bağlanması işlemidir. Punta kaynak işleminde deformasyon olmaz ve kusursuz bir kaynak tekniğidir.

Diğer kaynak işleri ile karşılaştırıldığı zaman daha kolay ilerleyen ve hızlı üretim sağlayan bir kaynak yöntemidir. Kaynak işlemi esnasında ekstra bir malzeme gerektirmez ve direk erime yöntemi ile uygulanabilir. Metalin ısıtılarak eritilmesinin ardından puntalama işlemi tamamlanır ve punta kaynak kolaylıkla yapılmış olur.

3-4 saniye içerisinde iki parçayı birbirine puntalama yöntemi ile birleştirmek oldukça kolaydır. Özellikle demir ürünlerin birbirine kaynaklanmasında sıklıkla kullanılır.

 • Kaynak Uygulamaları Nerelerde Kullanılır?

Kaynak uygulamalarının kullanım alanı o kadar geniştir ki baktığınız her yerde bu uygulamalara ait bir parça görebilirsiniz.

Örneğin oturduğunuz apartmanda çelik konstüksiyon parçaların birleştirilmesinde kullanılan yegane yöntem kaynak yöntemidir

Bunun yanı sıra

 • Devasa gökdelenlerin yapımında
 • Stadyum yapımında
 • Oyun parkı yapımında
 • Bank yapımında
 • Metal panel çit yapımında
 • Havalimanı yapımı
 • Gemi yapımı

Yani aklınıza gelebilecek özellikle metal ve çelik uygulamaları için kullanılan bir birleştirme yöntemidir.

Kaynak Uygulamalarının Avantajları Nelerdir?

 • Kaynak uygulaması oldukça başarılı bir birleştirme yöntemidir.
 • Kaynak yapılan malzemeler oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü olur.
 • Güvenilir bir işlemdir.
 • Hızlı üretim sağlar. (Büyük parçalar bile kolaylıkla birbirine kaynaklanabilir.)
 • Kaynaklı ürünler daha pürüzsüz ve düz bir yüzeye sahiptir.
 • Üretimde meydana gelen hatalar kolaylıkla tolere edilebilir.
 • Sökülmesi mümkün olmayan bileşimlerdir ve yapıların dayanıklılığını arttırır.

Bilgi & Talep Formu

TOP